تیتر نمونه

کاغذ حرارتی نوعی کاغذ مرغوب ویژه است که با یک ماده شیمیایی (که در گذشته معمولا شامل بیسفنول A بود) پوشانده می‌شود. هنگامی که این پوشش در معرض گرما قرار گیرد، رنگ کاغذ را تغییر می‌دهد. این کاغذ در چاپ حرارتی به‌ویژه برای دستگاه‌های ارزان و سبک مانند صندوق و کارت‌خوان به کار می‌رود. سطح کاغذ با مخلوط جامدی از رنگ و آرایه مناسب پوشانده می‌شود. این ترکیب از موادی با رنگ متغیر مانند فلوئوران است. هنگامی که ترکیب تا بالاتر از دمای ذوب خود گرما ببیند، رنگ با اسید واکنش نشان می‌دهد و از حالت بی‌رنگ به شکل رنگی تغییر می‌یابد. این تغییر مدتی پایدار می‌ماند تا این که آرایه دوباره به شکل جامد خود بازگردد. معموالاٌ اسید واکنش دهنده در کاغذ حرارتی، بیسفنول A است.

بیسفنول A  چیست؟

  BPA یک ماده شیمیایی با حجم تولید انبوه است که کاربرد آن در صنایع پلاستیک پلی کربنات، رزین های اپوکسی ، صنایع غذایی، صنایع تولید وسایل نقلیه، ابزارهای نوری مانند DVD ، تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی ، خطوط لوله ای مربوط به آب آشامیدنی، ریخته گری و چاپ کاربرد دارد.
یکی از کاربردهای BPA در صنعت تولید کاغذ حرارتی است که بخصوص در قبض های رسید پایانه های فروش استفاده می گردد. دلیل استفاده از آن در پوشش کاغذهای حرارتی ، به پایداری و مقاومت دمایی BPA مربوط می‌گردد.
خوشبختانه از آنجایی که جهان به سمت حفظ سلامت انسانها و نجات جان حیوانات و حفظ محیط زیست می‌رود، مشاهدات نشان می‌دهد که به زودی در سراسر دنیا جایگزین‌های بسیار مناسبی به‌جای ماده BPA در کاغذهای حرارتی استفاده خواهد شد.
توصیه تیم کاغذ حساس نمابر مهر به شما عزیزان این است که تا حد ممکن از لمس کاغذهای حرارتی در طولانی مدت خودداری فرمایید. پس از لمس کاغذهای حرارتی، حتما دست‌های خود را شسته و یا ضدعفونی کرده و از ریختن کاغذها در طبیعت جداٌ خودداری نمایید.