کاغذ حرارتی چیست؟

فهرست مطالب

1. کاغذ حرارتی چیست و چه کاربردهایی دارد؟ همه چیز درباره کاغذ حرارتی

تفاوت کاغذ حرارتی با کاغذهای دیگر چیست؟ موارد استفاده از آن چیست؟ درچه صنایعی قابل استفاده است؟  چه ویژگی‌هایی دارد؟ پروسه تولید کاغذهای حرارتی به چه صورت است؟ مشخصات یک کاغذ حرارتی خوب چیست؟ بهترین برندهای کاغذهای حرارتی در بازار کدامند؟ در این مقاله به بررسی تمامی این سوالات می‌پردازیم.

2. کاغذ حرارتی چیست؟

کاغذ حرارتی نوعی کاغذ مرغوب ویژه است که با یک ماده شیمیایی (که در گذشته معمولا شامل بیسفنول A بود) پوشانده می‌شود. هنگامی که این پوشش در معرض گرما قرار گیرد، رنگ کاغذ را تغییر می‌دهد. این کاغذ در چاپ حرارتی به‌ویژه برای دستگاه‌های ارزان و سبک مانند صندوق و کارت‌خوان به کار می‌رود. سطح کاغذ با مخلوط جامدی از رنگ و آرایه مناسب پوشانده می‌شود. این ترکیب از موادی با رنگ متغیر مانند فلوئوران است. هنگامی که ترکیب تا بالاتر از دمای ذوب خود گرما ببیند، رنگ با اسید واکنش نشان می‌دهد و از حالت بی‌رنگ به شکل رنگی تغییر می‌یابد. این تغییر مدتی پایدار می‌ماند تا این که آرایه دوباره به شکل جامد خود بازگردد. معموالاٌ اسید واکنش دهنده در کاغذ حرارتی، بیسفنول A است.

3. ساختار کاغذ حرارتی

کاغذ حرارتی از کاغذ پایه و چند لایه پوشش مخصوص تشکیل شده است. در سمت سطح (سمت ضبط)، لایه پیش پوشش و لایه حرارتی پوشش داده شده اند.

زمانی که به دوام بالای تصویر چاپ حرارتی نیاز است، یک لایه روکش روی لایه حرارتی اعمال می شود. همچنین، لایه پشتی را می توان برای بهبود چاپ پذیری و محافظت از سمت معکوس در برابر چسب پوشش داد.

4. مکانیزم چاپ

کاغذ حرارتی کاغذی است که تصویر با گرمای چاپگر حرارتی چاپ می شود. هنگامی که ناحیه انتخاب شده از کاغذ حرارتی از روی هد چاپ حرارتی عبور می کند، تصویر با گرما، بدون جوهر چاپ تولید می شود

کاغذ حرارتی دارای پوششی است که در صورت قرار گرفتن در معرض گرما رنگ آن به سیاه تغییر می کند. هیچ نوار جوهر، تونر یا کارتریج جوهر برای ثبت اطلاعات روی کاغذ حرارتی مورد نیاز نیست. چاپ حرارتی با چاپگرهای حرارتی کوچک و فشرده انجام می شود که نیاز به نگهداری زیادی ندارند. کاغذ حرارتی به دلیل قابلیت اطمینان و راحتی بالا به طور گسترده در بسیاری از کاربردها مانند برچسب ها، بلیط ها، رسیدهای POS، نمودارهای پزشکی استفاده می شود.

5. انواع کاغذ حرارتی

1- کاغذ حرارتی معمولی

 • پنج سال ماندگاری تصویر
 • رنج وسیع ضخامت کاغذ و حساسیت حرارتی
 • خصوصیات چسبندگی و پیوستگی برای چاپ گرافیک‌های هنری
 • عدم چسبندگی یا پسماند روی هد

2- کاغذ حرارتی Topcoated

 • هفت سال ماندگاری تصویر
 • پایداری بسیار خوب در برابر شرایط محیطی
 • قابلیت تولید سفارشی برای مشتریان

3- کاغذ حرارتی با پایه مصنوعی

 • هفت سال ماندگاری تصویر
 • پایداری بسیار خوب در برابر شرایط محیطی
 • قابلیت تولید سفارشی برای مشتریان

چاپ حرارتی نیازهای صنعتی را مرتفع میسازد، مشخصات زیر آن‌را برای این منظور مناسب کرده است:

 • تصویر شفاف با تفکیک‌پذیری بالا
 •  عملیات سریع و بی‌صدا
 • قطعات متحرک مکانیکی کمتر
 • هزینه عملیاتی کمتر در طول عمر چاپگر

6. مزایای کاغذ حرارتی

یکی از ویژگی های قابل توجه کاغذ حرارتی این است که چاپ را با انتقال حرارت پردازش می کند و مستقیماً از گرما به عنوان منبع اصلی خود برای چاپ تصاویر روی کاغذ استفاده می کند. بنابراین کسب و کارها دیگر نیازی به جوهر برای خروجی چاپ ندارند. همچنین برخلاف سایر گونه های چاپ که اغلب پس از چاپ لک می‌گذارند، کاغذ رول حرارتی، چاپی با وضوح بالا ، بدون لک و با سرعت بالا تولید میکند. کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری در قیاس با چاپگرهای معمولی از دیگر مزایای استفاده از کاغذ حرارتی است.

هیچ شکی نیست که برای برخی کاربردها، کاغذ حرارتی بهترین پیشنهاد می‌باشد زیرا:

 • اقتصادی‌ است زیرا هیچ تونر، ریبون یا مواد مصرفی دیگری نیاز ندارد. همچنین انرژی اعمال شده برای چاپ بسیار ناچیز می‌باشد.
 • چاپ حرارتی سیستمی است که پایداری زیادی دارد. کیفیت چاپ بر روی یک کاغذ خاص همواره ثابت می‌باشد و وابستگی به اندازه جوهر، تونر و یا کیفیت ریبون ندارد. همچنین این نوع چاپ بسیار بی‌صدا می‌باشد. چاپگرهای حرارتی قطعات متحرک کمی دارند.
 • سازگاری زیاد در اندازه کاغذ چاپی، محدوده وسیعی از اندازه‌ها را می‌توان برای این نوع چاپ درنظر گرفت. از چند سانتی‌متر تا اندازه‌های بزرگ چاپ.
 • از لحاظ زیست محیطی این نوع چاپ هیچگونه ضایعات و پسماندی ندارد.
 • هیچگونه محدودیتی در تعداد صفحات چاپ شده ندارد. از آنجایی‌که چاپ سریع و بی صدا می‌باشد، بجای استفاده از صفحات محدود برای چاپ چند نسخه (مانند آنچه در کاربن لس هست) میتوان سریعا هرچند نسخه که بخواهیم چاپ کنیم.

7. انبارش و مدت نگهداری از کاغذ حرارتی

طول عمر:   کاغذ حرارتی با نگهداری در محل تاریک با درصد رطوبت بین 45 تا 65 درصد و درجه حرارت زیر 45 درجه سانتیگراد، خصوصیات خود را حداقل برای سه سال از تاریخ تولید به‌خوبی حفظ می‌نماید.

پایداری:  زمانی که یک تصویر توسط یک دستگاه پیشنهاد شده بر روی کاغذ حرارتی چاپ می‌شود تصویر باید برای مدت هفت سال خوانا و شفاف باقی بماند. این در صورتی است که اسناد در شرایط عادی بایگانی، ذخیره شده و در معرض رطوبت بین 45 تا 65 درصد و درجه حرارت زیر 45 درجه سانتیگراد باشند.

دوام دربرابر محو شدن: کاغذ حرارتی از تکنولوژی رنگدانه و واکنش‌دهنده برای ظاهر‌کردن تصویر استفاده می‌کند. این ترکیب، کمی در برابر اشعه ماوراء بنفش حساس است و نباید به مدت طولانی در برابر نور محیط و برای مدت حتی کم در برابر نور مستقیم ماوراء بنفش قرار گیرند. پایداری تصویر بستگی زیادی به چگونگی تصویری که چاپ شده، طراحی بخصوص محصول، شدت نور ماوراء بنفش و مشخصه نور ماوراء بنفش ( درصد نور ماوراء بنفش در منبع نور) دارد. با قرار داده شدن تصویر در معرض نور ماوراء بنفش،  محو شدن تصویر آغاز می‌شود.

تماس با مواد: پیشنهاد می‌شود رول‌های کاغذ حرارتی به مدت طولانی در تماس با مواد وینیلی، پلاستیک، مواد شیرینک، چسبها، تونرهای مرطوب و کاغذهای کاربن قرار نگیرد. تنها استثنا در این مورد کاغذهای Topcoated  می‌باشد. کاغذهای Topcoated مقاومت بیشتری در تماس با مواد فوق دارند اما تصویر هنوز هم در اثر تماس طولانی با این مواد می‌تواند محو شود.